O co chciałbyś zapytać?
0 głosów

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?Czy można wyprzedać pojazd uprzywilejowany? 

Chodzi w szczególności o wyprzedzanie karetki na autostradzie. Często zdarza się, że karetka na sygnale porusza się po autostradzie z mniejszą prędkością niż dozwolona 140 km/h, czy można ją wtedy wyprzedzić? Inna sprawa, że zauważyłem, że kierowca pojazdu uprzywilejowanego zazwyczaj nie opuszcza lewego pasa, mimo, iż inne pojazdy poruszają się zdecydowanie szybciej. Czy można wtedy wyprzedzić pojazd uprzywilejowany prawą stroną? 

pytanie zadane 12 listopada 2015 w Motoryzacja przez użytkownika Administrator (420)
  

1 odpowiedź

0 głosów

Wg przepisów można wyprzedać pojazd uprzywilejowany tylko i wyłącznie poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowany nie można wyprzedać pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo w sytuacji jaką opisałeś no to nie zmusi się kierowcy karetki, żeby zjechał na prawy pas bo akurat ty jedziesz szybciej. Kierowca karetki jedzie ratować życie i zazwyczaj zajmuje lewy pas, żeby nie musieć później kombinować, kiedy będzie musiał wyprzedać, a lewy pas będzie zajęty. Pozostaje kwestia wyprzedania prawym pasem na autostradzie. Otóż, można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany prawym pasem na autostadzie tylko i wyłącznie jeśli jezdnia składa się z więcej niż 2 pasów ruchu.

Tak to wygląda od strony prawnej, jednak osobiście podchodzę do tego tak, że nie wyprzedziłbym pojazdu uprzywilejowanego jeśli nie miałbym 100% pewności, że nie będzie to miało jakichkolwiek negatywnych konsekwencji... czyli szeroka przestrzeń, długi odcinek na manewr wyprzedzania, przewidywalność itp.

odpowiedź 13 listopada 2015 przez użytkownika Marek Danelczyk (230)
Widzę, że kierowcy mają ogromny problem z określeniem drogi jaką jest autostrada. Określają ją przepisy prawa ruchu drogowego regułą.... minimalną prędkością, kto może poruszać się po autostradzie tzn jaki ruch na niej jest dozwolony jak również określają jej maksymalną prędkość czyli 140km /h. Bez względu gdzie i w jakim miejscu przebiega droga jeśli jest oznaczenie, że jest to autostrada A obowiązują na niej prawa określone mianem autostrady natomiast jeżeli mamy na niej jakiekolwiek ograniczenie autostrada np 110km/h droga traci miano autostrady i bez względu jak ten odcinek drogi wygląda tzn ile znajduje się na niej pasów ruchu.. Pojazd uprzywilejowany jadący taką drogą jeżeli ma prędkość mniejszą jak 140 km/h np 90 km/h możesz wyprzedzić zachowując szczególną ostrożność natomiast gdy taki pojazd będzie miał prędkość 130km/h nie jesteś w stanie go wyprzedzić chociażby na długość drogi wyprzedzania a z chwilą zwiększenia prędkości do 150km/h złamiesz przepis prawa ruchu drogowego.
Witaj w serwisie Czy Jak .. Pytania i Odpowiedzi, w którym możesz zadawać pytania innym użytkownikom i ekspertom, dzielić się wiedzą z innymi i zdobywać wiedzę na różne tematy.
12 pytań
257 odpowiedzi
10 komentarzy
538 użytkowników