O co chciałbyś zapytać?
+2 głosów

Jak zrobić winoInteresują mnie sprawdzone sposoby na to jak zrobić wino. Najlepiej takie typowo domowe, swojskie. Optymalnie z winogron, ale jeśli macie jakiś dobry przepis i sprawdzone, że to wino dobrze smakuje to też mogę przetestować. 

Czyli proszę o pełny przepis z opisem jak zrobić domowe wino. Ważne, żeby było też info jak długo przetrzymywać, proporcje itp.

Z góry dzięki za pomoc.

pytanie zadane 11 listopada 2015 w Kuchnia przez użytkownika Marek Danelczyk (230)
edycja 12 listopada 2015 przez użytkownika Marek Danelczyk
  

218 odpowiedzi

+1 głos
Polecam klasyczne wino z winogron ciemnych, dzięki czemu smak jest mocny i wyrazisty, więc nie trzeba winogron łączyć z innymi owocami. Wychodzi około 12%.

Przepis jak zrobić wino z winogron ciemnych wygląda następująco:

Na 10 litrów:

9 kg winogron ciemnych
1 kg cukru
2,7 l wody
drożdże do wina czerwonego
pożywka do drożdży

Jak przygotować:
Owoce należy bardzo starannie umyć i odrzucić kiście. Następnie należy zrobić miazgę z winogron i przełożyćje do gąsiora. W kolejnym etapie zalewamy cukrem rozpuszczonym w wodzie, najlepiej gorącej. Gdy wszystko ostygnie dodajemy droższe. Gąsior należy szczeglnie zamknąć i pozostawić na osiem dni. Uwaga, bardzo ważne jest, aby każdego dnia zamieszać gąsiorem.

Po ośmiu dniach należy zebrać pianę z powierzchni i przelać nasze wino do balona. Zatykamy korkiem i wtykamy rurkę fermentacyjną. Należy upewnić się, że do wina nie dostaje się powietrze, więc trzeba zwrócić szczególną uwagę na szczelność naszej instalacji.

Odstawiamy wino na 4 tygodnie w zaciemnionym miejscu. Po tym czasi zlewamy wino znad osadu, robimy tak co miesiąc. Po 8 miesiącach mamy wino teoretycznie gotowe, jednak polecam przetrzymać je znacznie dłużej, np. dwuktornie dłużej, wtedy wg mnie jest najlepsze.

Robiłem wg tego przepisu już wiele razy i jest to sprawdzony sposób, który nigdy mnie nie zawiódł. Polecam
odpowiedź 12 listopada 2015 przez użytkownika Administrator (420)
Witaj w serwisie Czy Jak .. Pytania i Odpowiedzi, w którym możesz zadawać pytania innym użytkownikom i ekspertom, dzielić się wiedzą z innymi i zdobywać wiedzę na różne tematy.
12 pytań
257 odpowiedzi
10 komentarzy
538 użytkowników